Kategorie
Libertarianizm

Nieskuteczne rozwiazania

Jeszcze pozwolę sobie powrócić do do brytyjskich zamieszek i zwrócić uwagę na jeden aspekt, na który serwisy raczej nie zwracają uwagi. Chodzi o kamery przemysłowe (CCTV), w zastosowaniu których Wielka Brytania wiedzie na świecie prym, a które to kamery instaluje się po to, aby rzekomo zapobiegły przestępstwom.

Jak widać, w żaden sposób obecność kamer nie przeszkodziła zamieszkom, podobnie jak nie przeszkadzała im za bardzo policja, która uzurpuje sobie wyłączne prawo interwencji w takich sytuacjach i nawet ostrzegała obywateli, aby nie brali obrony swojego majątku w swoje ręce, bo pożałują. Mimo, że Londyn jest pewnie najbardziej obkamerowanym miastem świata, to rabowano i niszczona tam sobie w najlepsze. Jakoś fakt, że patrzyły na to tysiące kamer nie powstrzymał bandytów przed rozbojami, podpaleniami i innymi przestępstwami.

Jeśli ktoś potrzebuje dobrego przykładu na nieskuteczność kamery w zapobieganiu przestępstwom, to go dostał. A jeśli chciałby się dowiedzieć jak skuteczne są kamery w łapaniu przestępców, to są już odpowiednie statystyki, które także nie są specjalnie budujące. W Londynie potrzeba 1000 kamer, aby znaleźć jednego sprawcę przestępstwa. Co dla totalniaków jest jedynie doskonałym powodem, aby zainstalować ich jeszcze więcej. Bo chyba jednak chodzi o coś zupełnie innego…