Kategorie
Libertarianizm

Stawianie oporu tyranii

W USA trwa obecnie burzliwa dyskusja nad ograniczeniem prawa do posiadania broni palnej. Przeciwnicy tego prawa robią, co mogą, aby świeże tragedie się nie zmarnowały i po trupach zamordowanych dzieci dążą do celu, jakim jest rozbrojenie Amerykanów i zamach na Drugą Poprawkę. Pada setki argumentów, jeszcze więcej manipulacji i bardzo często zapomina się o tym, że posiadanie broni ma znaczenie fundamentalne w obronie wolności. Nie brakuje oczywiście prób nadania broni cech żywego organizmu, niezależnego od woli posiadacza tej broni, a nawet przejmującego nad nim kontrolę. W tej kwestii warto przytoczyć 2 cytaty autorstwa Jeffa Coopera (m.in. autora terminu hoplofobia) z jego książki „The Art of the Rifle”:

Karabin to broń. Tu nie może być pomyłki. To narzędzie narzucania władzy, zupełnie uzależnione od moralnej postawy jego użytkownika. Jest równie użyteczne w zapewnieniu mięsa na stół, w zniszczeniu grupy wroga na polu bitwy, czy w stawieniu oporu tyranii. Tak naprawdę, to jest jedyny środek pozwalający przeciwstawić się tyranii, gdyż obywatele uzbrojeni w karabiny po prostu nie mogą zostać styranizowani.

Karabin sam w sobie nie ma postawy moralnej, gdyż nie posiada własnej woli. Naturalnie, może zostać użyty przez złych ludzi w złych celach, ale jest więcej dobrych ludzi niż złych, i choć ci drudzy raczej nie dadzą się sprowadzić na dobrą drogę propagandą, to z pewnością mogą tego dokonać dobrzy ludzie z karabinami.