Kategorie
Infoanarchizm

Trent Reznor radzi

Trent Reznor, muzyk, który bardziej znany ze swej formacji Nine Inch Nails na własnym forum postanowił udzielić paru dobrych rad aspirującym wykonawcom, którzy stoją na początku muzycznej kariery. Ponieważ najgorszym przekleństwem dla artysty jest pozostanie nieznanym, to rady Reznora potwierdzają ten znany od dawna fakt.

Proponuje w zasadzie dwie drogi. Pierwsza, to sprzedaż się do jednej z czołowych wytwórni i skorzystanie z ich potencjału marketingowego, sprzedanie milionów płyt i zarobienie megakasiory. Świetny plan, ale praktycznie niedostępny, wymagający niesamowitego szczęścia.

Druga to wzięcie spraw w swoje ręce:

Przestań myśleć o tym, że zarobisz prawdziwe pieniądze na sprzedaży płyt. Wyprodukuj swą płytę tanio (ale dobrze) i ROZDAJ JĄ. Jako artysta chcesz, aby usłyszało ją jak najwięcej ludzi. Ustne rekomendacje to jedyny rodzaj marketingu, który się liczy.

Dalej artysta daje konkretne rady jakich metod dystrybucji używać, jakich nowoczesnych narzędzi marketingowych używać i jak zarabiać. Konkretnie i bez darcia szat – należy zaakceptować sytuację jaka jest, zaadaptować się i korzystać z tego, co oferuje internet.

Prawda jest taka: nikt nie wie, co teraz robić, łącznie ze mną. Muzyczny model biznesowy jest właśnie się zepsuł. To oznacza, że każdy etat w przemyśle muzycznym wymaga reedukacji, aby nauczyć się / odkryć / zaadaptować do nowej sytuacji. Zmiany mogą być bolesne, trudne i przerażające.