Kategorie
Libertarianizm

Konferencje

Lato tego roku zaobfitowało w Polsce w konferencje o tematyce wolnościowej.

7-8 czerwca odbyła się w Kazimierzu Dolnym konferencja naukowa po tytułem „Libertarianizm – teoria, praktyka, interpretacje”. Zorganizowana została przez Zakład Filozofii Polityki i Komunikacji Społecznej UMCS, a uczestniczyli w niej prelegenci i słuchacze ze różnych krajowych uczelni, plus niezrzeszeni, w tym ja.

Tematyka prelekcji była szeroka, nie zawsze tak naprawdę dobrze zahaczająca o temat konferencji, ale to pierwsze koty za płoty. Widać, że hasło „libertarianizm” daje w środowisku naukowym jakiś odzew, co jest zdecydowanie pozytywnym objawem. Dobrze byłoby jednak, aby dla ludzi nauki libertarianizm nie kojarzył się jedynie z książką „Anarchia, państwo, utopia” Roberta Nozicka. Było też parę mocno libertariańskich prelekcji, co nie dziwi zważywszy na ich, skądinąd znanych mi autorów.

Materiały z konferencji ukażą się drukiem jako wydawnictwo naukowe UMCS w bliżej nieokreślonej przyszłości.

Druga konferencja, która odbyła się w ostatni weekend, czyli 28-29 czerwca w Warszawa, to wiosenna edycja corocznych konferencji Libertarian International. Temat „Libertarian Philosophy in XXIst Century”. Prelegenci zdecydowanie z jednej drużyny, czyli wolnościowej i prawie wszystkie prelekcje na temat, Ciekawe dyskusje i nowe twarze.

Dla odmiany, materiały wideo (tak XXI wiek) z części wystąpień wkrótce opublikuję na YouTube, gdy tylko skończę je zgrywać i obrabiać. Niestety, miałem za mało czasu, aby przygotować się do rejestracji wszystkich wystąpień, ale na pewno pokażę najciekawsze.