Kategorie
Libertarianizm

Totalna inwigilacja

Bardzo ciekawa mapka pokazująca stopień inwazji państwa w prywatność swoich obywateli. W Europie prym wiedzie Wielka Brytania i Rosja – państwa totalnej inwigilacji. Jak widać Wielki Brat i Ingsoc to nie były takie tam fantastyczne bajania – Orwell widział potencjał tkwiący w Anglikach.

A tak przy okazji, właśnie okazało się, że dobrowolny program otrzymywania dowodów osobistych w Wielkiej Brytanii, które ceną jest przekazanie państwu wszystkich informacji na swój temat, począwszy od danych biometrycznych (odciski palców, skany twarzy i tęczówki), po wiele innych informacji na swój temat (medycznych, bankowych, podatkowych, itp.), wcale nie jest dobrowolny. Znaczy jest, o ile zamierza się do końca życia pozostać na wyspie, bo bez przystąpienia do programu nie otrzyma się paszportu.

UK w ogóle postanowiło chyba zrealizować wizję z „1984”. Orwell najwyraźniej przecenił możliwości państwowych organizacji ustalając tamtą datę, ale fakt, że UK zmieni się w państwo Wielkiego Brata przewidział bardzo celnie. Wielki Brat śledzi cię, przynajmniej jeśli jeździsz samochodem.