Kategorie
Miasik.net WordPress

WordPress i zmiana hosta

Udało się! Pierwsze efekty nie były zbyt obiecujące, ale dalsze próby plus odrobina guglowania przyniosły oczekiwany efekt – Miasik.net nie jest już hostowane na superhost.pl. I bardzo dobrze.

Teraz opis całego procesu:

 1. Eksport bazy z aktualnego hostingu. Nie należy używać do tego celu phpMyAdmina, przynajmniej u mnie nie przyniosło to zadowalającego rezultatu. Wyeksportowana baza miała zepsute kodowanie i w docelowym miejscu nic się nie dało z tym zrobić. Eksportujemy bazę używając funkcji Kopia Zapasowa naszego WordPressa lub poprzez phpMyAdmina. Zgrywamy sobie spakowaną bazę na dysk lokalny, czyli do domu.
 2. Weryfikacja poprawności eksportu. Rozpakowujemy archiwum bazy i wczytujemy plik SQL do edytora, który daje sobie radę z kodowaniem UTF-8. Ja polecam rodzimy produkt – Fox Edit lub EmEditor Free. Jeśli wczytany plik przy ustawieniu kodowanie UTF-8 pokazuje wpisy z polskimi znaczkami poprawnie, jesteśmy w pół drogi do sukcesu.
 3. Utworzenie nowej bazy w hostingu docelowym. Baza będzie pusta. Tworzymy też użytkownika z zestawem praw, który będzie miał dostęp do tej bazy.
 4. Instalacja WordPressa. Uploadujemy pliki programu, ale nie uruchamiamy żadnych skryptów instalacyjnych. Odpowiednio modyfikujemy plik wp-config.php wprowadzając ustawienia dla nowej bazy i nowego użytkownika (albo zostawiamy stare, gdy się nie zmieniły). WordPress czeka sobie na wypełnienie bazy.
 5. Import zawartości starej bazy. Na nowym hoście importujemy bazę, tym razem przez phpMyAdmin, bo pewnie nie będzie innej możliwości. Wybieramy naszą nową bazę i opcję Import, podajęc następnie lokalizację pliku z kopią zapasową starej bazy na naszym lokalnym dysku.
 6. Uruchamiamy WordPressa i patrzymy na rezultat. Najprawdopodobniej zobaczymy sporo znaków zapytania w miejscu polskich literek. Oznacza to, że czeka nas dalszy ciąg hackowania. W tym celu otwieramy w edytorze plik wp-db.php znajdujący się w folderze wp-includes. W nim, w wierszu 43 dodajemy następujący zapis:

  mysql_query("SET NAMES 'utf8'");

  Po tej edycji wiersze w okolicy wiersza 43 wyglądają następująco:

  function wpdb($dbuser, $dbpassword, $dbname, $dbhost) {
  $this->dbh = @mysql_connect($dbhost, $dbuser, $dbpassword);
  mysql_query("SET NAMES 'utf8'");
  if (!$this->dbh) {
  $this->bail("

  Wysyłamy zmieniony plik na serwer, oczywiście do katalogu wp-includes i odświeżamy strony naszego WordPressa. Znaczki zapytania w cudowny sposób zmieniają się w polskie znaki i wszystko wygląda cudnie.

Ponieważ zmieniłem hosta, ale nie zmieniłem adresu bloga, nie musiałem nic modyfikować w tabelach bazy, aby WordPress uwzględniał nowy adres. Niemniej jednak, jest to operacja, którą można wykonać edytorem Fox-Edit na wyeksportowanej bazie, albo poprzez phpMyAdmina, po zaimportowaniu jej do nowego hosta.

Uaktualnienie: powtórzyłem proces przenosin, tym razem dokonując eksportu poprzez phpMyAdmina. Wszystko udało się znakomicie, z czego wnioskuję, że jeśli plik wyeksportowany SQL dobrze wygląda w np. edytorze EmEditor, czyli mam poprawnie zakodowane polskie znaki, to wszystko będzie w porządku.