Kategorie
Libertarianizm

CATO o Prohibicji

Amerykański CATO Institute (Instytut Katona) przypomina nam Prohibicję i jej efekty. Poniżej przetłumaczone podsumowanie tego tekstu:

Narodowa prohibicja alkoholowa (1920-33) – „szlachetny eksperyment” – została wprowadzona, aby zredukować korupcję i przestępczość, rozwiązać problemy społeczne, zmniejszyć obciążenia podatkowe kreowane przez więzienia i przytułki, oraz poprawić zdrowie i higienę w Ameryce. Efekty tego eksperymentu jaśnie wskazują, że była to żałosna porażka pod wszystkimi względami. Dowody potwierdzają mądrą teorię ekonomiczną, która przewidziała, że prohibicja wzajemnie korzystnych wymian jest skazana na niepowodzenie.

Lekcje płynące z Prohibicji pozostają aktualne od dziś. Nie odnoszą się jedynie do dyskusji na temat wojny z narkotykami, ale także do zwiększających się wysiłków, aby drastycznie ograniczyć dostęp do alkoholu i tytoniu, oraz do problemów cenzury, aborcji, hazardu, czy handlu informacjami poufnymi (insider trading).

Choć spożycie alkoholu zmalało na początku Prohibicji, to następnie uległo zwiększeniu. Alkohol stał się niebezpieczny, zwiększyła i przekształciła się w „zorganizowaną” przestępczość, więzienia i system sądownictwa stanęły na granicy wydolności oraz szerzyła się korupcja urzędników państwowych. Nie było wymiernych korzyści w produktywności i redukcji bumelanctwa. Prohibicja zlikwidowała znaczące źródło wpływów podatkowych i mocno zwiększyła wydatki rządu. Dotychczas pijący przerzucili się na opium, marihuanę, kokainę, środki medyczne i inne niebezpieczne substancje, które byłby marginesem, gdyby nie obecność Prohibicji. Efekty te są udokumentowane w wielu źródłach, z których większość, o ironio, jest wynikiem pracy zwolenników Prohibicji – popierało ją większość ekonomistów i socjologów. To właśnie ich praca dostarcza mocnych argumentów przeciwko Prohibicji.