Kategorie
Libertarianizm Ogólne

Hoppe zwyciężył

Hans-Herman Hoppe w opisuje w serwisie LewRockwell.com historę swojej walki z policją myśli o wolność wyrażania swoich akademickich poglądów. Rok temu, podczas wykładu na Uniwersytecie Nevady w Las Vegas, Hoppe opisywał zjawisko ekonomiczne polegające na wykazywaniu przez pewne grupy społeczne preferencji czasowych w swoich zachowanich ekonomicznych. Jako przykład podał homoseksualistów, którzy z powodu braku dzieci, są bardziej zorientowani na czas obecny niż na przyszłość. Zauważył także, że znany ekonomista J.M Keynes był także homoseksualistą, co może wyjaśniać, dlaczego jego teorie ekonomiczne były zorientowane na efekty krótkoterminowe.

Jak się okazało, jakiś student poczuł się dotknięty takim przykładem i rozpoczeła się polityczna poprawnie krucjata przeciwko profesorowi. Stawał przed „trybunałami” uniwersyteckiej policji myśli, które niewiele odbiegały od tego, co znamy z opowieści o organizacjach młodzieżowych w czasach stalinowskich i później. Okazało się, że wolność wyrażania poglądów w środowiskach akademickich oraz tolerancja rozciąga się jedynie na „właściwe” poglądy, oraz na tolerencję „odpowiednich” postaw (np. homseksualizmu) – na resztę specjalni komisarze nie wyrażają zgody. Niemniej jednak, po roku okazało się, że uniwersytet i jego przedstawiciele zbytnio się zagalopowali, szczególnie gdy sprawa ujrzała światło dzienne, a nawet stała się aferą międzynarodową – wszystkie zarzuty (m.in o tworzenie „wrogiego środowiska edukacyjnego”) zostały wycofane.

Ale czemu się dziwić, skoro sami bojownicy o tolerancję twierdzą, a co ostatnio słyszałem to z ust redaktora Sierakowskiego w dyskusji na ramach Radia Bis, że „nie ma tolerancji dla wrogów tolerancji”. Z ich strony można spodziewać się wszystkiego, nawet w relatywnie wolnym kraju, którym jest USA. Oni tak miłują wolność, że chętnie swoich przeciwników „uwolniliby” w lasach Syberii, wzorem swoich bohaterskich przodków.