Kategorie
Miasik.net WordPress

Nowe oprogramowanie witryny – WordPress

Znów zmiana oprogramowania. Blogger miał swoje zalety – pozwolił mi dość gładko i szybko uruchomić witrynę. Niestety, miał sporo wad i na dłuższą metę był dość uciążliwy w użyciu. Bardzo długo przymierzałem się do wymiany oprogramowania, ściągnąłem i zainstalowałem mnóstwo skryptów, ale nic nie przypadało mi do gustu, szczególnie gdy wchodził w grę dodatkowo język polski. Wreszcie znalazłem całkiem zachęcający system – WordPress – ale jakoś nie miałem siły się z niego zabrać, szczególnie mając już działającego Bloggera. Niemniej jednak zabrałem się heroicznie do tego zadania, a ono okazało się znacznie prostsze, niż się obawiałem.

Instalacja jest bardzo prosta, wręcz wzorowa. System jest obecnie kompletnie spolonizowany. Nawet przeniesienie mojego szablonu z Bloggera okazało się dość łatwe – WordPress jest znakomicie przemyślany i świetnie napisany, a tworzenie własnych tematów jest dość proste. Najwięcej problemów było z przeniesieniem bazy – kodowanie UTF-8 sprawiało pewne problemy przy przenosinach: konieczność konwersji z iso-8859-2 na UTF-8, a potem niezgodność kodowania w bazach. Skończyło się na tym, że stworzyłem bazę od nowa i zaimportowałem wpisy z Bloggera bezpośrednio na system hostingowy, bez pośrednictwa mojego lokalnego komputera.

Jestem bardzo zadowolony z rezultatu. Polecam WordPressa wszystkim, który chcieliby mieć własny system blogowania. System jest wygodny i działa bardzo szybko. Teraz mogę wrócić do tłumaczenia bardzo długiego, ale ciekawego artykułu. Mam nadzieję, że go wkrótce opublikuję.