Kategorie
Infoanarchizm

Vista, content i koszty

Od paru dni po rozmaitych serwisach krąży niezmiernie ciekawy dokument pt. „A Cost Analysis of Windows Vista Content Protection„, czyli analiza kosztowa systemu zabezpieczeń w Windows Vista. Chodzi oczywiście o zabezpieczenia „contentu” (po polsku „treści”), czyli tego, co będziemy za pomocą systemu oglądać i słuchać, a co swój początek bierze w organizacjach zrzeszonych w MPAA, RIAA i temu podobnych. Inaczej mówiąc, chodzi o cyfrowy obraz i dźwięk w wysokiej rozdzielczości.

Przyznam szczerze, że jest to lektura dość zatrważająca. Koszty związane z zabezpieczeniami od strony sprzętu, konieczność dostosowania sterowników do tychże zabezpieczeń, obniżona funkcjonalność (pogorszenie jakości dźwięku i obrazu), gdy przechodzić będzie on tory przesyłowe uznawane za „niezabezpieczone”, zdalne wyłączanie sterowników, które zostaną uznane za „złamane”, sekretność specyfikacji eliminująca rozwiązania alternatywne (szczególnie Free and Open Source), zwiększone zużycie procesora na operacje związane jedynie z zapewnieniem „bezpieczeństwa” obrazu i dźwięku, to wszystko nie brzmi dobrze. Szczególnie nieciekawe jest możliwość zdalnego wyłączania sterowników, która będzie czyniła z naszego sprzętu kupę bezużytecznego złomu.

To wszystko, oczywiście, aby zapewnić dobry sen przedstawicielom karteli medialnych. Bo oni wciąż są przekonani, że mogą zapanować na strumieniami bitów. Polecam lekturę całego tekstu, bo jest niezmiernie ciekawy.

Uaktualnienie: Rozmowa z twórcą tego dokumentu.